Nilüfer Çınar Kimdir

Nilüfer Çınar Çorlulu
Türkiye’nin ilk kadın uluslararası satranç  ustası (WIM) olan Çınar 1987-1993 ve 1999-2001 yılları olmak üzere 9 kez Türkiye şampiyonu olup, 21 yıl Milli takımda görev yapmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun olan  Nilüfer Çınar’ın hayatında satrançla birlikte matematiğin de önemi büyüktür.Halen kendi kurduğu firmada Satranç ,Matematik ,Geometri ve Mental Aritmetik konularında eğitim vermekte ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır.
Osmanlı  Padişahlarının da oynadığı Tarihi Mangala Oyunu ile ilgilenen Çınar Stratejik bir oyun olan Mangalayı Ankara Üniversite’si ile birlikte tanıtmağa ve öğretme kampanyaların görev almaktadır.Delta Yayınları tarafından üretilen Mangala Takımına Kılavuz Kitap hazırlayan Çınar, Türkiyenin ilk Mangala Derneğinin de kurucusudur.

Dünya Zeka Oyunları Federasyonunun Türkiye Temsilcisi ” Türk Beyin Takımı’nın ” Çankaya temsilciliğni de yapan Çınar özellikle çocukların zihinsel gelişime destek proğramların uygulamasına yönelik çalışmalara katkı sağlamaktadır.
http://www.akiloyunlari.com/