Gülkız Tulay İle Söyleşi

Nilüfer ÇINAR ÇORLULU: Türkiye’nin ilk Kadın Uluslararası Ustası olmanın verdiği gururu hala yaşıyorum, aradan 18 yıl geçti. İlk WGM’ miz olduğu için Betül Cemre Yıldız’la da bir ilk yaşamış ve kendisiyle de ben söyleşmiştim. Siz de Türkiye açısından bir ilksiniz… Türkiye’nin satranç dünyasında ilk kadın federasyon başkanısınız. Hoş bir duygu olmalı, neler söyleyeceksiniz?

Gülkız TULAY: Sizin de bildiğiniz gibi, ben 8 senedir bu federasyonda yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunuyordum. Bu sürenin son iki senesinde ise asbaşkandım. Çeşitli görevlerde bulundum, sorumluluklar üstlendim ve birçok ilki de ben bu federasyonda yaşadım. Bu sefer kendi konumum itibariyle bir ilk yaşıyorum. Federasyon başkanı olmak çok güzel bir duygu; fakat daha önce de belirttiğim gibi bu alanda ilk olmak çok daha özel. Bu demek değil ki bunu bir tek ben başardım başkası yapamaz. Sizin de söylediğiniz gibi siz de bir ilki yaşamış, yaşatmışsınız. İlk WGM’ miz Betül aynı şekilde bize çok büyük mutluluklar yaşattı. Bir alanda ilk olmak güzeldir; ama asıl önemli olan insanlara örnek olmak ve benzer başarılar elde etmelerini sağlamaktır. Ülkemizde kadınlar daha ön planda yer almalılar. Yapabileceklerini çekinmeden göstermeli, kadın gözüyle bakmanın, kadın gözüyle çözüm üretmenin ayrıcalığını daha çok hissettirmelidirler.

Nilüfer Çınar’ın Betül Cemre Yıldız Röportajı

Türkiye’nin ilk Kadın Büyükustası (WGM) Betül Cemre YILDIZ ile Özgür Forum üyeleri için söyleştik.

Nilüfer ÇINAR ÇORLULU: Türkiye’nin ilk Kadın Uluslararası Ustası olmanın verdiği gururu hala yaşıyorum, aradan 18 yıl geçti. Ben de birkaç yıl WGM olmak için uğraş verdim, ancak kısa bir süre sonra bunu tek başıma yapamayacağıma karar verip, daha mantıklı hedeflerle yetindim. Nasıl bir duygu ilk WGM olmak, bize yaşadıklarını uzun uzun anlatabilir misin?